Nuo senovės kovo 10 dieną buvo švenčiamas paukščių parskridimas. 40 paukščių diena vadinama todėl, kad apytikriai tiek paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į svetimas šalis, o pavasarį sugrįžta į gimtinę.
Senoliai tikėjo, jei šią dieną pašąla, šalnos laikysis dar 40 parų. Šeimininkėms būdavo patariama iškepti 40 bandelių, kad vasarą javai gerai derėtų. Kai kur, ypač Žemaitijoje, manyta, kad šią dieną reikia praleisti „savam lizde“, t. y. su savo šeima – tikėta, kur nors toliau iš namų išvažiavus, užsitrauksi nesutarimą su saviškiais ir su kaimynais.
Dubičių kaimo vaikai paukščius greičiau sugrįžti kvietė ne lauke, o salėje. Popietę organizavo bibliotekininkė Regina Lukoševičienė ir kultūros centro direktorė Valentina Šlavenec. Panašu, kad sugrįžo žiema, ne paukščiai. Net ir inkilėlių negalėjome iškelti.
Vaikai sužinojo, kodėl paukščiai išskrenda ir būtinai sugrįžta, kodėl gandras yra Lietuvos nacionalinis paukštis, kodėl būtina paukščiukus lesinti žiemą.
Žiūrėjome filmukus apie paukščius giesmininkus ir klausėmės jų balsų, o vėliau, spėjome, kokio paukščio pauščio balsą girdėjome. Vaikai buvo labai aktyvūs ir dėmesingi, todėl teisingai ir atsakė. Žaidėme žaidimą „Gandre, gandre, ką darai“, kuriame kiekvienas vaikas galėjo pabūti gandru ir pamėgdžioti jo elgesį: skristi, sukti lizdą, gaudyti varlytes ir t. t. Žaisdami žaidimą „Kaip sveikinasi paukščiukai“, išmokome pirštų vardus ir stipriai juos pamiklinome. Minėme mįsles vien apie paukščius, kad dar geriau juos pažintume ir įsimintume.
Mylėkime ir saugokime savo giesmininkus ir dažniau klausykime jų balsų.
Dubičių bibliotekos bibliotekininkė
Regina Lukoševičienė