Devintą kartą sėkmingai įgyvendintas Varėnos viešosios bibliotekos projektas – respublikinis meninės kūrybos festivalis „Susitikimas Ežio dvare“, kuriuo siekiama įamžinti vaikų poeto Martyno Vainilaičio atminimą.
Visos projekte numatytos veiklos buvo sėkmingai įgyvendintos. Surengtas respublikinis moksleivių piešinių ir rašinių konkursas sulaukė 333 dalyvių. Dalyvavo 306 jaunieji dailininkai ir 27 jaunieji rašytojai, pateikę 345 kūrybos darbus. Konkursiniai darbai atkeliavo iš visos Lietuvos. Šventės metu apdovanoti gražiausių piešinių autoriai: L. Barkauskaitė (Alytus), Ū. Pipiraitė (N. Akmenė), V. Lankelytė (Varėna) ir rašto darbų laureatai: R. Rudelytė (Vilnius), M. Baranauskaitė (Merkinė), G. Kasperavičiūtė (Kaunas). Konkursui pateiktus piešinius buvo galima pamatyti išeksponuotus Ežio dvare, Vaitakarčmio kaime, o rašto darbų laureatai garsiai skaitė savo kūrinius šventės metu.
Organizuotas literatūrinės M. Vainilaičio premijos konkursas sulaukė 11 paraiškų. Premija įteikta Nijolei Laurinkienei už knygą vaikams „Saulė – dangaus karalienė“. Pasak komisijos nario Kęstučio Urbos, N. Laurinkienė yra žinoma lietuvių ir latvių mitologijos tyrėja, o jos knyga yra ir pažintinė, ir ugdomoji.
Gegužės 18 dieną M. Vainilaičio sodyboje Vaitakarčmio kaime įvyko tradicinė 9-oji meninės kūrybos šventė „Susitikimas Ežio dvare“, kurią vedė „Keistuolių teatro“ aktoriai Justina Smieliauskaitė ir Matas Pranskevičius. Renginį paįvairino „Karališkojo vaikų orkestro“, J. Čiurlionytės menų mokyklos vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Avilys“ ir Ankstyvojo meninio ugdymo mokinių koncertai. Varėnos „Ryto“ progimnazijos mokiniai dovanojo literatūrinę kompoziciją M. Vainilaičio kūrybos motyvais. Šventėje vyko konkursų laureatų apdovanojimai.
Siekiant prisiminti ir aplankyti M. Vainilaitį menančias vietas, buvo suorganizuoti du pėsčiųjų žygiai „Martyno Vainilaičio takais“ į Mergežerį ir Vaitakarčmį. Gegužės 29 d. moksleiviai aplankė M. Vainilaičio kapą Mergežeryje, gimtojoje sodyboje susitiko su poeto seserimi, dalyvavo viktorinoje. Birželio 5 d. mokiniai aplankė M. Vainilaičio sodybą-muziejų Vaitakarčmio kaime, kur juos pasitiko poeto žmona Sofija.
Surengti 3 edukaciniai užsiėmimai – susitikimai su rašytojais ir M. Vainilaičio premijos laureatais: Kotryna Zyle, Justinu Žilinsku ir Neringa Vaitkute. K. Zylė parodė trumpą filmą apie būtybių egzistavimo įrodymus ir pasakojo apie savo šeimos papročius. Ji trumpai pristatė savo knygas, paaiškino, kad mitinės būtybės ją sudomino dar vaikystėje, ir papasakojo apie „Didžiosios būtybių knygos“ kūrimą. Susitikimo metu vyko protmūšis, o renginio pabaigoje rašytoja atsakinėjo į klausimus, dalijo autografus ir skatino vaikus skaityti.
Spalio 16 d. Varėnos viešosios bibliotekos jaunieji skaitytojai susitiko su Justinu Žilinsku. Rašytojas pasidalino savo kūrybos užuomazgomis, įspūdžiais apie pažintį su Martynu Vainilaičiu, kalbėjo apie mitines būtybes ir jų reikšmę. J. Žilinskas atsakinėjo į vaikų klausimus apie rašymą ir kūrybą, o renginio pabaigoje kūrė improvizuotas daineles.
Lapkričio 11 d. Varėnos rajono moksleiviai turėjo galimybę pabendrauti su Neringa Vaitkute. Rašytoja pasakojo apie savo gyvenimą, kūrybą, ir atsakinėjo į klausimus apie mitines būtybes bei jų reikšmę lietuvių kultūroje. Ji pabrėžė skaitymo svarbą ir skatino vaikus atrasti skaitymo malonumą.
Sausio ir lapkričio mėn. vyko garsiniai M. Vainilaičio eilėraščių skaitymai ir iliustravimo dirbtuvės, kuriose dalyviai sužinojo apie poeto gyvenimą ir kūrybą, jo parašytas knygas ir pelnytus apdovanojimus, ir klausėsi jo eilėraščių. Labiausiai patikusius eilėraščius iliustravo. Mokinių piešinių parodos „Eilėraštį skaitau, eilėraštį piešiu...“ buvo eksponuojamos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje.
Iš viso projekto veiklose dalyvavo daugiau kaip 3,3 tūkst. žmonių.
Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, Varėnos rajono savivaldybė.
---
Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus vedėja
Jurgita Žukienė