Gegužės 29 dieną Pauosupės kaime prie vaikų poeto Anzelmo Matučio Drevės nuaidėjo 21-oji moksleivių poetinės kūrybos šventė „Poezijos pavasarėlis“, kurią nuo 2009 m. organizuoja Varėnos viešoji biblioteka. Skambėjo vaikų juokas, poezija, muzika, dainos.
Eilėraščiu „Trijų brolių svirnelis“ šventę atidarė jos vedėjas, „Vėjų“ teatro aktorius Pijus Narijauskas, o jo autorių Anzelmą Matutį apibūdino kaip grybautoją, meškeriotoją, talentingą poetą, rašiusį vaikams nuo trijų iki šimto trijų metų. 15-ojo „Poezijos pavasarėlio“ laureatė ir pirmųjų penkiolikos švenčių organizatorė Birutė Švagždienė į susirinkusiuosius kreipėsi eilėraščiu „Girios mokyklos“ iš knygos „Dvylikos svečių lauktuvės“, priminė „Poezijos pavasarėlių“ istoriją, kai 1985 m. pirmą kartą į Drevę susirinko Rudnios, Panočių ir Viečiūnų mokyklų mokytojai, A. Matutis tada sirgo, gulėjo ligoninėje. Sekančiais metais poeto jau nebebuvo, ir mokytojai jautė moralinę pareigą vėl susitikti. Džiaugėsi, kad praėjus 36 metams A. Matučio eilės, Drevė suburia daug vaikų, vyksta puikūs renginiai. Tylos minute pagerbti šventės bičiuliai, kurių jau nebėra mūsų tarpe, kurie mus stebi iš dangaus platybių: poetai Martynas Vainilaitis, Alma Karosaitė, Juozas Nekrošius, Antanas Šarkelė, kompozitorius Jurgis Gaižauskas, grafikas Algimantas Švažas, aktorė Irena Leonavičiūtė. Dalyvius savo kūrybos eilėmis „Tokia varna ant pušies“ ir „Sraigių miestas“ sveikino ankstesnių metų šventės laureatės Zita Gaižauskaitė ir Zenė Sadauskaitė. Pasak poečių, kiekvienas atvykimas į Pauosupę joms yra tarsi galimybė pabūti su A. Matučiu, pasivaikščioti jo takais. Atvyko nemažas būrelis poeto giminaičių. Sūnus Vytautas Matulevičius džiaugėsi atkurta, prižiūrima ir gražiai tvarkoma Dreve, daugybe metų puoselėjamu A. Matučio kūrybiniu palikimu. Dėkojo Varėnos rajono savivaldybei, Varėnos viešajai bibliotekai už iniciatyvas. Sakė, jog A. Matutis yra suvalkietis, bet Dzūkijoje „prilipo“ tik gerų žmonių dėka. Skaitė savo eilėraštį „Lietuviški skaičiai“, skirtą Lietuvos istorijai ir ilgesio kupinas eiles „Prie pylimo pražydo melsvažiedės žvakės, melsvi lubinai“.
Pristatytas Varėnos viešosios bibliotekos leidinys „Spyglio muzika“. Knygoje – A. Matučio eilės, autentiška Nerijaus Bakulos muzika ir aranžuotės. Profesionalių muzikantų grupės „Karališkojo vaikų orkestro“ atliekama N. Bakulos kūryba pateikta priede – kompaktinėje plokštelėje. Karaokė versija leis dainas atlikti pritariant kokybiškai fonogramai. Knygoje vaikai ras žaidimą, kuriame paėmę lošimo kauliuką, padės Spygliui nukeliauti iš Varėnos į Drevę, o pakeliui aplankys A. Matučio eilėraščių herojus. Leidinio tikslas – žaismingai, ir lengvai į vaikų gyvenimą sugrąžinti poeziją, melodiją, ugdyti muzikinį skonį. Knyga skirta ikimokyklinio ir pradinio ugdymo vaikams, pedagogams.
„Karališkąjį vaikų orkestrą“ N. Bakula subūrė specialiai „Spyglio muzikos“ projektui. Visi jo nariai – šaunūs ir charizmatiški muzikantai: Jievaras Jasinskis (trombonas), Audrius Zalcas (trimitas), Domas Žostautas (bosinė gitara), Augustas Baronas (būgnai), Chris Ruebens (gitara), Liutauras Janušaitis (pakeitė saksofonininką Jan Maksimovič) dalyvavo šventėje ir kartu su Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos choru „Varėnė“, vadove Ilona Zalanskiene atliko visas devynias „Spyglio muzikos“ dainas.
Nerijus Bakula pasidžiaugė leidiniu. Jam, dirbančiam su mažais vaikais, trūko linksmų, nuotaikingų dainelių, todėl paragintas žmonos: „jeigu ko trūksta – pasidaryk pats“, gavęs A. Matučio sūnų sutikimą neatlygintinai panaudoti tėvo kūrybą, iš idėjos ir geriausių norų, be atlygio talkinant muzikantams, bendradarbiaujant su Varėnos viešąją biblioteka, parengė dainų knygą.
Iliustracijas nupiešė Varėnos „Ryto“ progimnazijos mokiniai, vadovaujami mokytojų Laimos Budėnienės, Angelės Kamandulienės, Onos Veličkienės, Rimos Žukienės, Stasės Šulcienės, Onos Žemaitienės, Aušrelės Kauneckienės, Lianos Pavilonienės. Vaikai pateikė 119 piešinių, iš kurių 17 pateko į knygą. Aistės Gudaitytės piešinys puošia viršelį. Apdovanoti knygos iliustracijų autoriai.
Prieš paskelbiant 21-ojo „Poezijos pavasarėlio“ poezijos konkurso laureatus, dalyviai žaidė literatūrinius žaidimus, atliko „Kiškių mankštą“ (pagal A. Matučio eilėraštį). Klausėsi moksleivių kūrybos.
Šiemet eilėraščių apie Tėvynę, Žemę, Gamtą konkurse dalyvavo 67 jaunieji poetai iš Vilniaus, Alytaus, Druskininkų, Elektrėnų, Jonavos, Kaišiadorių, Kauno, Kėdainių, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Ukmergės, Šiaulių, Telšių, Varėnos, Vilkaviškio rajonų, atsiuntę net 159 poezijos kūrinius.
Laureatais tapo Rapolas Kukė, Vilkaviškio r. „Saulės“ progimnazijos septintokas, už eilėraštį „Mūsų žemelėje“, mokyt. Gitana Literskytė-Katkevičienė ir Žydrūnė Bakšenskaitė, Valkininkų gimnazijos Ig. klasės mokinė, už eilėraštį „Laiškai“, mokyt. Gintaras Augustinavičius.
Literatūrinės A. Matučio premijos, įsteigtos Varėnos rajono savivaldybės tarybos, laureatu paskelbtas Vainius Bakas už eilėraštį „Ką manė kamanė“, publikuotame to paties pavadinimo rinkinyje. Knygos viršelyje yra toks tekstas: „smagu, kai eilėraščiai vaikams prasmingumu ir kalbos grožiu nė kiek nenusileidžia suaugusiųjų poezijai. Tokia yra Vainiaus Bako knyga vaikams „Ką manė kamanė“ – švelniai besiliečianti prie mus supančio pasaulio, jaudinanti subtiliu gamtos pajautimu, nuspalvinta žaismingais nutikimais, juokingomis detalėmis, kupina lengvai suprantamų vaizdinių. Kiekvienas poeto eilėraštis – lyg trumpa, jauki ir jautri vaikystės pasaka, kurioje norisi nors trumpai pagyventi.“ Vainius liudijo, jog jam gera būti prie Drevės po atviru dangum, prie atviro žmogaus, o jo eilėraštis yra apie tai, ką norėjot sužinoti apie kamanę, bet nedrįsot paklausti botaniko.
Laureatus sveikino ir apdovanojimus įteikė Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Laima Denutienė, Varėnos viešosios bibliotekos direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius.
A. Kašėta į susirinkusiuosius kreipėsi: „šią gražią dieną tarsi paliudijome, kad ir naujų technologijų amžiuje vaikų poezija gyva, ją kuriame, skaitome. Ji ir toliau formuoja mūsų vaikus kaip asmenybes. Ačiū ilgametei A. Matučio bičiulei Birutei Švagždienei, Varėnos viešosios bibliotekos direktoriui ir visai jo komandai, kurie prižiūri Matučio trobelę ir puoselėja poeto atminimą. Dėkoju ir N. Bakulai už „džiazovą“ vaikiškos poezijos prikėlimą naujam gyvenimui, už kitokį jos skambesį. Su džiaugsmu klausysime ir lauksime naujų projektų.“
Tradiciškai antroji šventės dalis vyko geriant dvidešimt septynių žolelių arbatą, paruoštą pagal vaikų bičiulio A. Matučio receptą, dalijantis prisiminimais apie ankstesnes poezijos šventes, grožintis Pauosupio gamta, klausantis Uosupio čiurlenimo, apžiūrint Drevę.
Renginį rėmė Lietuvos kultūros taryba, Varėnos rajono savivaldybė.
Daugiau nuotraukų ir vaikų piešinių 3 parodos – Varėnos viešosios bibliotekos „Facebook“ paskyroje.