Varėnos viešojoje bibliotekoje vyko renginys „Kalba – žmogaus sielos veidrodis“, skirtas Lietuvių kalbos dienoms. Bibliotekoje lankėsi Varėnos „Ryto“ progimnazijos 6a klasės mokiniai su auklėtoja Aldute Vaičiuliene. Jie klausėsi mokytojos, folkloro ansamblio „Žeiria" dainininkės, pasakorės Linos Čenienės ir Nedzingės kultūros centro vadovo, istorijos mokytojo Alberto Jakubavičiaus dzūkiškų porinimų, taip pat bibliotekininkių parengto pasakojimo apie lietuvių kalbą.
Vaikai nustebo išgirdę, jog mūsų kalba – viena iš seniausių pasaulio kalbų. Įdomus faktas ir tai, kad Lietuva yra vienintelė šalis, kurioje vyko knygnešių judėjimas. Jie rizikuodami savo gyvybėmis, gabendavo lietuvių kalba parašytas knygas į Lietuvą.
Mokiniai sužinojo, kad suvalkiečių tarmė yra bendrinės lietuvių kalbos pagrindas, o Jonas Basanavičius, Vincas Kudirka, Jonas Jablonskis yra laikomi bendrinės lietuvių kalbos pradininkais.
Pasaulyje lietuvių kalba yra laikoma viena poetiškiausių kalbų, nes joje yra daugiausia maloninių ir mažybinių žodžių. O raidė ė neturi jokių atitikmenų kitose kalbose, ją galima laikyti visiškai lietuviška raide. Mūsų kalboje ji atsirado prieš mažiau nei 400 metų ir yra išskirtinai moteriškas simbolis, ja baigiasi moterų vardai, pavardės ir moteriškos giminės žodžiai.
Lietuvių kalbą sudaro apie pusę milijono žodžių. Didysis lietuvių kalbos žodynas yra vienas didžiausių pasaulyje – jį sudaro 20 tomų, palyginimui anglų – 14 tomų, rusų – 17, o norvegų – 12 tomų.
Išgirdę daug įdomios informacijos, šeštokai gavo užduotį – paaiškinti dzūkiškų žodžių reikšmę. Tai buvo nemenkas iššūkis, nes daugelis vaikų savo artimoje aplinkoje negirdi dzūkiškos šnekos.
Lietuvių kalbos dienų tikslas – didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos pasaulyje, telkti bendruomenes Lietuvoje ir užsienyje.
Varėnos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus Indrė Siaurusiavičienė