Didingoji Lietuvos respublikos sostinė – Vilniaus miestas – jau nuo sausio 25 d. įsisuko į šventinių renginių karuselę. 700-ąjį gimtadienį būtina paminėti garsiai ir plačiai.
Varėnos viešoji biblioteka – dar vienas taškas, kuris šiais metais prisijungia prie šventinių renginių, skirtų Lietuvos sostinės – VILNIAUS – jubiliejiniam gimtadieniui minėti.
Skaitytojų aptarnavimo skyriuje veikia spaudinių paroda, kurioje daugiau kaip 40 įvairių leidinių apie Vilniaus miesto istoriją, unikalią architektūrą, žymius žmones ir atmintinus įvykius.
Eleonoros Violetos Marganavičienės knygoje „Slaptoji Vilniaus istorija“ (2019 m.) daugybė medžiagos apie Vilniaus kūrimąsi ir augimą, daug duomenų ir faktų apie gražiausius pastatus ir jų architektūrą, leidžia pažinti paslaptimis apipintas senųjų gatvių ir namų istorijas, pamirštas ir nutylėtas. Knygoje rasite žemėlapių su pažymėtomis įdomiausiomis vietomis.
Panašias istorijas skaitytojas suras ir leidiniuose „Pasižvalgymai po Vilnių“, „Vilniaus legendos: Vilniaus legendas yra užrašę lietuvių bei lenkų menininkai ir mokslininkai“; Antano Rimvydo Čaplinsko „Vilniaus istorija: legendos ir tikrovė“; Stanislovo Moravskio „Iš visur po truputį“.
Žinomo gamtos mokslų daktaro, etnologo, fiziko, paleoastronomijos ir etnokosmologijos pradininko Lietuvoje Liberto Klimkos knygoje „Rimtos, juokingos ir graudžios senojo Vilniaus istorijos“ pasakojama apie mažai žinomus ar plačiau nenušviestus istorinius faktus, turėjusius didelė įtakos Vilniaus raidai, apie vilniečius, jų spalvingus charakterius, nuopelnus mūsų kultūrai, pateiktos šviesuolių įžvalgos, aiškinančios magiškosios Vilniaus traukos priežastis.
Istorinė monografija „Vilnius nuo jo pradžios iki 1750“ – įspūdingas XIX a. lenkų rašytojo, istoriko, publicisto, dailininko, leidėjo Juzefo Ignaco Kraševskio (1812–1887) palikimas. 1840–1842 metais lenkų kalba išleista 4 tomų Vilniaus miesto istorija nuo pat jo pradžios iki 1750 metų.
Vilniaus ištakos – tai Vilniaus įkūrėjo Gedimino laiškai, o plačiajai visuomenei skirti 1966 metų ir 2003 metų leidimai.
Vilnius auga, keičiasi, stebina, pulsuoja gyvybe ir paslaptimis. Tai miestas su unikalia istorija, ypatingais žmonėmis. Intriguojantys vaizdai ir pasakojimai skaitytojo laukia Laimono Briedžio knygoje „Vilnius savas ir svetimas“. Ši kelionė po Vilnių –susitikimas su neregėtu, nežinomu, fantastiniu pasauliu, pasakojimas joje skleidžiasi tarsi keliaujant geografinių atradimų keliu.
Vilniuje gyvenanti fotomenininkė Vaida Keleras miestą stebi jau ne vienus metus. Fotografijų albume „Vilniaus užkampiai“ autorė panyra į atokius užkampius tam, kad „išgirstų nugyventų kiemų aidą, kad sugertų mirštančio laiko tylą“.
Dailėtyrininkės, humanitarinių mokslų daktarės Laimos Laučkaitės-Surgailienės knyga „Septyniolika pasimatymų Vilniuje“ – mėgstantiems klaidžioti po senus miestus, atrasti netikėtų kampelių. Juk Vilnius turi ypatingą aurą: tai vakarietiškas miestas, išlaikęs jaukų senamiestį, gausybę architektūros paminklų ir daug žalumos.
Vilnius kupinas legendinių meilės istorijų, kurias surinko profesionali gidė Liuda Matonienė ir sudėjo į knygą „Vilnius: meilės stotelės: Romantiškasis miesto žemėlapis“. Autorė rašo: „Yra begalė būdų pažinti Vilnių, bet jo ypatingą dvasią turbūt galime pajusti tik prisimindami tuos žmones, kurie jį statė, gynė, kurie šiame mieste gyveno ir kūrė jį iš meilės ir su meile“.
Su meile, Vilniau!
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkė
Renata Česnulevičienė